top of page

Üst Seviyede Yöneticilik İçin 4 Adım Nedir?

Güncelleme tarihi: 19 Eyl 2023

Yetenekli bir çalışanın potansiyelini boşa harcadığını görmek bir yönetici olarak rahatsız edicidir.

Gereken bilgi ve beceriye sahipler, peki neden ellerinden gelenin en iyisini yapmıyorlar?

Çoğu yönetici kendini güçsüz hisseder; çalışanlarının en iyi çabayı göstermesini engelleyen şeyin ne olduğunu anlamadıklarında, yardımcı olmak için nasıl bir şey yapabilirler?


Dikkate ihtiyacı olan insanlardan odağı geri çekmek, gerçekleşmemiş potansiyel, karşılanmayan beklentiler ve daha da fazla hayal kırıklığı içeren aşağı doğru bir sarmal yaratır ve bu da onları yukarı kaldırmak yerine daha da aşağı iter.

Çalışanınızın performansı tahmin edilemez ya da potansiyeline ulaşamıyorsa, bu açığı kapatmasına yardımcı olmak bir yönetici olarak sizin sorumluluğunuzdur. Onlarda bir sorun olduğunu veya umursamadıklarını varsaymayın.


Potansiyellerini fark ederek ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlayarak daha yükseğe çıkmalarına yardımcı olmak için kullanılabilecek dört uygulama şunlardır:

1-Gerçek güçlerini fark etmelerine yardımcı olun

Kendilerini sınırlayan inançları nedeniyle fırsatlardan vazgeçerler ve performans göstermede başarısız olurlar. Bu tür insanların güçlü olduklarını hatırlatarak ve bunları kullanarak dağıtan potansiyellerine erişmelerine yardımcı olun.

2-Performans odaklı geri bildirimler verin

Çalışanlarınızın başarısını takdir etmek için daha iyi olma konusunda cesaret verir ancak geri bildirim hangi durumun tekrarlanması gerektiğini belirtmeli, böylece başarıyı nasıl tekrarlayacaklarını anlayabilirler.

3-Motivasyonlarını iyi bilin

Dönemsel olarak motivasyonlarını kaybedebilirler. Bunu iyi bilip sıkıca takip edin ve en önemlisi yanlarında olun. Destek olun.

4-Önlerini Açın

Davranışlarınıza ve eylemlerinize dikkat edin, bunlar çalışanlarınızın tam potansiyeline ulaşmasını engelliyor olabilir. Önlerini açın, gelişmelerine destek olun, destekleyin.

Toplantı Yapan Ekip
Üst Seviyede Yönetici Olun

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar